corrigenda corrigenda
284
BLOG

Złota korona .

corrigenda corrigenda Kultura Obserwuj notkę 0

Wie ktoś?


LA MADONNA DELLE GRAZIE IN POLONIA

Od 1666 r. na wieży mariackiej umieszczona jest złota korona.Ufundował ją mieszczanin krakowski Jan Antoni Pestalocci.
Wieża mariacka nazywana jest także hejnalicą. Pełniła rolę strażnicy miejskiej. To z niej od wieków rozbrzmiewa hejnał, który stanowi muzyczny symbol miasta. Hejnał pochodzi prawdopodobnie od węgierskiego słowa hejnal, które oznacza świt. Najwcześniejsza informacja dotycząca hejnału pochodzi z 1392 roku. Początkowo trąbiono tylko o świcie i o zachodzie słońca. Prawdopodobnie dopiero od końca XVI wieku zaczęto trąbić co godzinę, na cztery strony świata. Przypuszczalnie powodem było zepsucie się zegara, który znajdował się nad kaplicą Św. Antoniego. Zanim zaczęto grać hejnał co godzinę, trębacz miał ręcznie wybijać godzinę.
Z końcem XVI wieku zaczęto określać wyższą wieżę, jako „hejnalicę” czy „wieżę budzielną”.
Od 1927 roku do dnia dzisiejszego codziennie w południe hejnał mariacki emitowany jest przez Polskie Radio. Podczas okupacji hitlerowskiej zaprzestano grania hejnału. W 1940 roku zezwolono na jego granie o godzinie 12 i 19. Warto pamiętać, że do wybuchu II Wojny Światowej w dni majowe, między 6 a 7 godziną, grano tzw. ”majowe hejnały”: godzinki, pieśni maryjne. Wtedy dwóch trębaczy wygrywało melodie dla Marii Panny, patronki świątyni. Do tej tradycji powrócono w 1996 roku.

 

Coś bardzo ważnego,, zaczęło się w Rzymie w nocy z 14 na 15 sierpnia 1568 r., kiedy Maryja Wniebowzięta brała do nieba swojego ulubieńca św. Stanisława Kostkę. Tamże bezpośrednim świadkiem jego życia i śmierci był również o. Juliusz Mancinelli SJ.

Juliusz Mancinelli
Dokładnie 40 lat później, tak samo wieczorem 14-VIII-1608 r. w Neapolu będzie Mancinelli widział Maryję przed którą klęczał w/w Święty reprezentujący naszą Ojczyznę. Pragnął on pozdrowić Ją takim tytułem, jakim jeszcze nikt Jej nie uczcił. Wtedy Maryja powiedziała: Dlaczego nie nazywasz mnie Królową Polski? Ja to królestwo bardzo umiłowałam i wielkie rzeczy dla niego zamierzam, ponieważ osobliwą miłością do Mnie płoną jego synowie. W krótkim czasie potem, za pozwoleniem swych przełożonych, którzy objawienie to zbadali, Mancinelii przekazał tę radosną wiadomość ks. Piotrowi Skardze i jezuitom w Polsce. Oni z kolei donieśli o tym królowi. Wkrótce wiele zwycięstw jakie odnieśliśmy nad naszymi wrogami, dokonało się za wstawiennictwem św. Stanisława Kostki, którego wprost o to proszono, zwłaszcza w związku z Chocimiem, czy Beresteczkiem.

O. Juliusz miał już 72 lata, kiedy objawiła mu się Matka Boża, lecz pomimo swego podeszłego wieku postanowił odwiedzić ten kraj, który Maryja szczególnie umiłowała. Wybrał się więc piechotą do Polski. 8 maja 1610 r. doszedł do Krakowa, gdzie był entuzjastycznie witany przez króla i wszystkie stany. Swoje pierwsze kroki skierował do Katedry Wawelskiej. Tutaj ponownie ukazała mu się Maryja w wielkim majestacie i powiedziała: Ja jestem Królową Polski. Jestem Matką Tego Narodu, który jest mi bardzo drogi więc wstawiaj się do Mnie za nim i o pomyślność tej ziemi błagaj Mnie nieustannie, a Ja będę ci zawsze, tak jak teraz miłosierną. Na pamiątkę tego wydarzenia w 10-tą rocznicę śmierci Sługi Bożego Mancinellego w 1628 r. mieszkańcy Krakowa umieścili na wieży kościoła Mariackiego koronę.

www.opoka.org.pl/biblioteka/Z/ZP/xw_nmpkrolowa.html

 

Od tej chwili Matka Boża wzięła losy naszego narodu w Swoje dłonie. Ocaliła Polskę nie tylko od potopu szwedzkiego, lecz wiele razy okazywała nam Swoją potęgę i miłosierdzie. Nuncjusz apostolski w Warszawie — Pignatelli przez naszym zwycięstwem nad Turkami pod Wiedniem, powiedział do hetmana Stanisława Jabłonowskiego: „Szczęśliwe narody, które mają taką historię, jak Polska, szczęśliwszego od was nie widzę państwa, gdyż wam jedynym zechciała być Królową Maryja, a to jest zaszczyt nad zaszczyty i szczęście niewymowne; obyście to tylko zrozumieli sami". Zaraz po tym zwycięstwie został papieżem Innocentym XII.

Czy złamane strzały w rękach Maryi nie stały się zapowiedzią Jej zwycięstw nad wszelkimi wrogami katolickiej Polski? A zwłaszcza Cudu n/Wisłą 15-VIII-1920 r., też we WNIEBOWZIĘCIE? Czy nie czeka na jego pełniejsze ujawnienie, miejsce w tak długo budowanej świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie?

www.piotrnatanek.pl/objawienia

Kiedy w 1655 roku w granice Polski wdarli się Szwedzi, a opuszczony król musiał uciekać poza granice kraju, zrozpaczeni biskupi pisali do papieża: „Zginęliśmy, jeśli Bóg nie zlituje się nad nami". Wtedy Ojciec Święty Aleksander VII, powołując się na objawienie o. Juliusza Mancinelli odpowiedział: „Nie, Maryja was uratuje, to Polski Pani. Jej się poświęćcie. Jej oficjalnie ofiarujcie. Ją Królową ogłoście, przecież sama tego chciała". Król Jan Kazimierz, stosując się do rady papieża, 1 kwietnia 1656 r. złożył uroczysty ślub, ogłaszając Maryję Królową Polski.

  Śluby lwowskie-Matejko.
1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej król Jan Kazimierz dokonał koronacji Matki Bozej na Królowa Korony Polskiej :Królestwo moje Polskie,Wielkie Księstwo Litewskie,Ruskie,Pruskie,Mazowieckie,Żmudzkie,Infanckie i Czernihowskie,Siewierskie oraz Smoleńskie. Jako dziedziczny Król Szwedów ,Gotów i Wandalów przed obrazem Matki Bożej Łaskawej. Śluby te wielokrotnie odnawiano.

 


 
corrigenda
O mnie corrigenda

"Z góry przyjmuję, że są we mnie trzy [rodzaje] myśli, a mianowicie jedna myśl moja, tj. powstająca z mojej tylko wolności i woli, dwie zaś inne przychodzą do mnie z zewnątrz, jedną od ducha dobrego, druga od ducha złego."- I. Loyola-ćwiczenia duchowne ................ Aby zarówno dający Ćwiczenia Duchowne, jak i przyjmujący je bardziej pomagali sobie wzajemnie i postępowali [w dobrem], trzeba z góry założyć, że każdy dobry chrześcijanin winien być bardziej skory do ocalenia wypowiedzi bliźniego, niż do jej potępienia. A jeśli nie może jej ocalić, niech spyta go, jak on ją rozumie; a jeśli on rozumie ją źle, niech go poprawi z miłością; a jeśli to nie wystarcza, niech szuka wszelkich środków stosownych do tego, aby on, dobrze ją rozumiejąc, mógł się ocalić.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura